“Özçete Otomotiv Alman, Japon ve Kore Araç Markaları Dâhil Tüm Binek ve Hafif Ticari Araç Markalarına Hitap Edebiliyor.”

Merkezi Almanya’da olmakla beraber dünya genelinde bir çok ülkede şubesiyle uluslararası bir firma olan Optimal’in Türkiye Genel Müdürü Sn. Özden Doğan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Otomotiv yan sanayi sektörünün güçlü temsilcilerinden Özçete Otomotiv ile mevcut süregelen iş ortaklığı hakkında bilgiler veren Sn. Doğan, Özçete Otomotiv’in tüm binek ve hafif ticari araç markalarına hitap edebildiğine vurgu yaptı. Sn Doğan’a sorularımıza verdiği samimi cevaplar için teşekkür ederiz.

OPTIMAL – ÖZÇETE Otomotiv işbirliğini anlatabilir misiniz? Neden ÖZÇETE Otomotiv?

OPTIMAL merkezi Almanya Münih’te olan, dünya üzerinde Türkiye dâhil birçok ülkede şubesi bulunan uluslararası bir firmadır. Önceliğimiz kaliteli ürünler sunmak, bu kaliteyi belirlerken dikkate aldığımız unsurların başında müşteri memnuniyeti geliyor. Bu noktada da sahadaki iş ortaklarımızı belirlerken, müşterilerileri ile şeffaf ve sıkı bağları olan firmaları seçiyoruz.

ÖZÇETE Otomotiv sadece 41 yıldır sektörde olan bir firma değil ayrıca sektöre de yaptığı yatırımlar, kattığı değerler ile yön veren firmaların başında geliyor. Amacı sadece ürün satmak olmayan, sektöre de katkı yaparak, günümüz şartlarına uygun hareket ederek, hem ülkemizde hem ihracat katkısı ile uluslar arası piyasada da ülkemizi temsil eden firmalar arasındadır. OPTIMAL de bir Alman firması olarak sadece ülkemizde iç piyasada mal satan bir firma değil, bir o kadar da yurt dışına ihracat yapan bir yabancı firmadır. Bu gibi ortak noktalar ÖZÇETE Otomotiv ile çalışma sebeplerimizin başında geliyor.

 

ÖZÇETE Otomotiv’i farklı tutan özellikler nelerdir?

Her ne kadar Otomotiv sektörü her geçen gün daha fazla elektronikleşen, ileri teknolojiye bağımlılığı artan bir yapıya geçse de, bizim tarafımızda işin temelinde yine el emeği var, insan var. ÖZÇETE Otomotiv müşterileri ile daha iyi bir ilişki kurabilmek ve geri bildirimlere daha hızlı cevap verebilmek için, satış organizasyon şemasına akademi grubu gibi terimler katarak bu konuda farklılığa sahip ender firmalardan birisidir. OPTIMAL olarak Almanya’da modern bir lojistik merkezine sahibiz, Türkiye’de de daha hızlı tedarik yapabilmek için sürekli depo ve stok miktarımızı büyütmekteyiz. ÖZÇETE Otomotiv Türkiye’de İstanbul ve Adana depoları ile Türkiye’nin her noktasına hızlı bir şekilde sevkiyat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Her iki deposunda da OPTIMAL ürün çeşitlerinin tamamını bulabilirsiniz.

ÖZÇETE Otomotiv’de eski model araçlardan yeni modellere kadar OPTIMAL olarak tüm Avrupa ve Asya araç markalarının amortisörlerini, teker rulmanlarını, ön takım parçalarını, kauçuk metal parçalarını, fren disk ve balatalarını, su pompalarına kadar tüm OPTIMAL ürün çeşidini bulabilirsiniz.

Artık mal sattığınız yer sadece müşteriniz değil, sahadaki iş ortaklarınız, dolayısı ile günümüzde kaliteli ürünü uygun fiyata sunabilmenin yanında, artık hizmet, bulunabilirlik, çeşitlilik, piyasa koşullarına uygun şartların sağlanması gibi öncelikler var. ÖZÇETE Otomotiv bu koşulları sağlayabilen firmalardan biri. Yaptığı gezi organizasyonları, hediye kampanyaları ile her zaman aksiyon gerektiren günümüz şartlarına uygun hareket ediyor ve bu aksiyonların her birinde OPTIMAL olarak yer alıyoruz.

 

Sizce ÖZÇETE Otomotiv’in araç markası olarak güçlü olduğu markalar hangileridir?

Belki bundan aşağı  yukarı 10 yıl önce olsa sorunuzun cevabı yerli üretim, Fransız ve İtalyan araç markaları olabilirdi, ama günümüzde ÖZÇETE Otomotiv Alman, Japon ve Kore araç markaları dâhil tüm binek ve hafif ticari araç markalarına hitap edebiliyor. Özellikle yaklaşık 5 yıl önce ÖZÇETE Otomotiv’in OPTIMAL ile işbirliğine başlaması sonrası Alman araç markalarında daha da güçlendiğini görüyoruz. Çünkü ürün çeşidi olarak bu araç markalarının her birinin stoğunu ÖZÇETE Otomotiv’de bulabilirsiniz. Tabi ki Özçete Otomotiv’de özellikle en güçlü olduğu Fransız araç markasında OPTIMAL’e bizim pazarımızda büyük katkı yapmıştır.

Sektörün geleceği açısından düşünceleriniz nelerdir?

Geleceğin nerelere gidebileceğini bize gösteren bir sektör içinde çalışmaktayız. Mevcut firmalar sektör içinde kalmak istiyorlarsa, değişime ayak uydurmak zorundalar. Piyasanın daha fazla içinde olmak, kendilerini devamlı geliştirmek zorundalar. Ya değişimin farkında olur rüzgarı arkanıza alırsınız, yada o rüzgar sizi geride bırakır.

Buradan herkese iyi bir gelecek, yılın ikinci yarısında başarılar dilerim, ÖZÇETE Otomotiv’in de 41. yılını kutlarım.

Özden Doğan

Optimal Türkiye Genel Müdürü

Attachment

Yorum Yap

*