“WAI, Özellikle Marş ve Şarj Konusunda Dünya Liderleri Arasında Yer Alır.”

 

Marş ve şarj konusunda dünya liderleri arasında yer WAI’nin Türkiye İş Geliştirme Müdürü Sn. Ege Bosut ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. WAI hakkında dergimize detaylı bilgiler veren Sn. Bosut, “WAI Global Amerika’da sektörünün en büyük ve en başarılı firmasıdır. Avrupa’da ise OE alternatiflerinde 1 numaradır.” dedi. Sn Bosut’a sorularımıza verdiği detaylı bilgiler için teşekkür ederiz.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz  hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

12 Ekim 1992’de Ankara’da doğdum. Ankara ODTÜ’de ilkokul, Romanya’da Ortaokul, Lise ve Amerikada Üniversite okudum. 2017 yılında WAI Global’de Türkiye İş Geliştirme Müdürü olarak başladım, daha sonra Doğu Avrupa ve Balkanların da sorumluluğunu aldım.

WAİ Global hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

WAI Global, binek araç, ağır vasıta, hafif ticari, marin, tarımsal ve endüstriyel uygulamaların elektrik aksamı ve yedek parçalarının tasarımını ve üretimini yapmaktadır. 10,000 metre karelik üretim tesislerinde, 14 farklı ülkedeki 650 çalışanıyla 105 ülkeye hizmet etmektedir. Özellikle Marş ve Şarj konusunda dünya liderleri arasında yer alır.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Hollanda’daki Avrupa Merkez Ofisimize bağlı olarak İstanbul şubemiz Türkiye’ye ek olarak, başta Romanya ve Bulgaristan olmak üzere Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerine hizmet etmektedir.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

WAI Global Amerika’da sektörünün en büyük ve en başarılı firmasıdır. Avrupa’da ise OE alternatiflerinde 1 numaradır. Ek olarak, OEM’lere ürün tedariği sağlar.

Müşteri ziyaretleriniz ve daha çok hangi konular hakkında konuştuğunuzla ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Her müşterimizle düzenli olarak bulunduğu piyasadaki pozisyonumuzu nasıl kuvvetlendireceğimize dair fikir alışverişi yaparız. Saha çalışmalarımızda dağıtım ağının tüm seviyelerinden topladığımız bilgiler ile geliştirebileceğimiz konular üzerine odaklarınız. Özellikle Türkiye’de içilen çayla beraber piyasadaki güncel gelişmeler ve döviz muhabbeti de kaçınılmazdır. 

Genel olarak müsterilerinizden aldığınız olumlu/olumsuz geri dönüşler nelerdir? Kalite politikanızda bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Ürün kalitesi, OE ürün tedariği yapmamızdan dolayı WAI için kritiktir. OEM markaların ekipleri rutin olarak ürünlerimizi zorlu validasyon süreçlerinden geçirir. Dolayısıyla ürün kalitemizin her zaman OE seviyesinde olması gerekmektedir. Buna dayanarak da rahatlıkla her ürünümüzde tüm müşterilerimize 2 yıl garanti sunmaktayız.

Pazarın rekabetçi koşullarında WAİ Global markasını öne çıkaran özellikler nelerdir?

100.000’e yakın referansın bulunduğu çeşidimiz, OE kalitesini Aftermarket seviyesinde sunduğumuz agresif fiyatlarımız, MAF sensörlerinde yaptığımız gibi piyasayı değiştiren yenilikçiliğimiz ile WAI Global’in OE ve Aftermarket arasında özgün bir pozisyonda yer aldığını düşünüyorum.

Sahada gözlemlediğiniz kadarıyla otomotiv yedekparça sektörünü gelecekte bekleyen olumlu/olumsuz gelişmeler sizce nelerdir?

En hızlı gelişen pazarlardan biri olmasına rağmen Türkiye’de 4 kişiye bir araç düşüyor. Nüfusun hemen hemen aynı olduğu Almanya gibi 2 kişiye bir araç düşen ülkelerle karşılaştırdığımızda, bu istatistik ne kadar büyüme potansiyelimizin olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bu gelişiminin önüne çıkan en büyük engellerden biri döviz kurunun istikrarsızlığıdır. Otomotiv sektörünün her dalında bu belirsizliklerden kaynaklanan kısır dönemler piyasanın büyüme oranını negatif etkilemektedir.

Sektörün her seviseyinde altyapısal dijitalleşme söz konusudur. Uzun vadede Türkiye’deki araç üretimini büyütmek ve geleceğe hazırlamak üzere, üreticilerin küresel dijitalleşmeye ayak uydurup, bu yönde ilerlemesi kaçınılmaz. Dolayısıyla, devlerin her gün gelişen üretim ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için Türkiye’nin teknolojik anlamda yetişmeye çalışmak değil en önde yürüyenler arasında yer alması gerekmektedir.     

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Kısa dönemde markamızı Türkiye’de elektrik aksamı piyasasında çok iyi tanınır hale getirmek uzun vadede ise sayılı firmalarla kuvvetli ortaklıklar ile stratejik açılıma devam etmek.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Derginizin sektöre olan katkısı gözardı edilemez, bu hedefe gösterdiğiniz gayretinizi tebrik eder, bana ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.

Ege Bosut

Türkiye İş Geliştirme Müdürü

Attachment

Yorum Yap

*