Karland: Sektörde Güç ve Güvenin Simgesi

Otomotiv yenileme pazarının güçlü ve kurumsal şirketlerinden Karland Otomotiv’in Genel Müdür Yardımcısı Sn. Orgun Keskin ile kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. Karland Otomotiv’in dünü, bugünü ve gelecek hedefleri ile ilgili bilgiler veren Sn. Keskin, Michelin ile mevcut süregelen iş ortaklıkları hakkında da detaylı bilgiler paylaştı.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz  hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı da yine aynı üniversitede Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nde yaptım. 30 yıla yakındır otomotiv sektörünün içindeyim.

Bu süreçte, Yeni Araç Satış, Servis, Yedek Parça, Bayi Geliştirme, Yeniden Yapılanma, Değişim Yönetimi, İkinci El, Sigorta, Kiralama ve Eşdeğer Yedek Parça dahil olmak üzere distribütör, üretici, ithalatçı ve bayi tarafında, yani otomotiv sektörünün hemen hemen tüm birimlerinde çalıştım. Bu itibarla, masanın her iki tarafında da çalışarak hem ulusal hem de uluslararası deneyimler kazandım. 

İş hayatım boyunca birçok yeniliğe ve iyileştirmeye sağladığım katkılar ve tamamladığım projeler ile çalıştığım tüm firmalarda her zaman yaratıcılığın ve dinamizmin peşinden koştum. Son 15 senedir de hem teknik hem de ticari alandaki faaliyetlerim ile, çalıştığım firmaların finansal sonuçlarından da sorumlu oldum.

Sırası ile Tofaş Oto Ticaret A.Ş. (Fiat Auto), Çukurova İth. Ve İhr. Türk. A.Ş. (Caterpillar, Liebherr), Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. (Hem distribütör hem de perakende tarafında) çalıştım. Halihazırda 10 yıldan fazladır Genel Müdür Yardımcısı olarak eşdeğer yedek parça sektörünün lider firması Karland Otomotiv Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş.’de tüm fonksiyonlardan sorumlu olarak çalışmaya devam etmekteyim. 

Karland Otomotiv hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Sektörün öncü kuruluşlarından Kıraça Holding’in bir üyesi olan Karland, 1999 yılında kurulmuştur. Otomotiv yenileme pazarının güçlü ve kurumsal şirketi haline gelen Karland, uluslararası düzeyde kalitesi belgelenmiş ürünleri Türkiye pazarına sunarak sektörde güç ve güvenin simgesi haline gelmiştir.

İş modeliyle, bilgiye dayalı kararlarıyla ve ilkeli hareket tarzıyla sektörü şekillendirebilecek bir yönetim anlayışında hareket eden Karland, satıcı rolünün çok ötesine giderek; müşterisinin ihtiyaçlarını doğru analiz edip doğru zamanda doğru ürünle, doğru fiyatla, doğru yerde olmayı hedeflemiştir.

Karland, Temot International’ın Türkiye’deki ortaklarından biridir. Bu sayede dünyadaki gelişmeleri takip etmekte ve önemli deneyimlere sahip olmaktadır. Birliğe ortak diğer şirketlerle iş birlikleri yapmakta ve Türkiye pazarına dünya çapında hizmet veren markaları getirmektedir.

Karland, 15.000 m2 ‘lik deposu, 30.000 ’in üzerinde farklı referans, geniş ürün yelpazesi ve Türkiye çapındaki yaygın müşteri ağı ile hizmetlerine değer ekleyerek sektöre yatırım yapmaya ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. Yetişmiş ve konusunda uzman saha ekibi ile müşterilerine fayda sağlayarak, Tedarikçi – Karland – Müşteri zincirinde beraber büyümenin önemini kavramış ve fark yaratmıştır.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Karland otomotiv yenileme pazarının en yenilikçi ve en dinamik şirketlerinden biridir. Kurumsal yapısı gereği, yalın yönetim sistemi ile bölümler arasında uyumlu, görevini sahiplenen ve geliştirme yönünde gayret sarfeden, aidiyet duygusuna sahip ekip arkadaşları ile çalışmaktır.

Otomotiv yenileme pazarına kurumsal kimliği ilk getiren şirket olması sebebi ile tüm süreçleri kayıt altındadır. Tüm Türkiye sathına yayılmış müşteri portföyü, konusunda uzman saha satış ekipleri, günlük ve hatta bazen saatlik sevkiyat ve teslimatları ile perakende sektörüne destek vermektedir.

Pazarın rekabetçi koşullarında Karland markasını öne çıkaran özellikler ve gelecek hedefleriniz nelerdir?

Karland markasını öne çıkartan özelliklerimizi:

  • Yenilikçilik
  • Hedef Odaklılık
  • Açık İletişim
  • Güvenilirlik
  • Müşteri Odaklılık
  • Kazan-Kazan İlkesi ile Hareket Etmek olarak sıralayabiliriz.

Gelecek hedeflerimize gelince ise, ürün tedarikçisi veya satıcısı rolünün çok ötesine giderek, müşterimizin ihtiyaçlarını iyi ve doğru analiz edip zamanında ürün ve hizmet temin etmek diyebiliriz. Ayrıca, doğru zamanda, doğru ürünle, doğru fiyatla, doğru yerde olmak hep önceliğimiz olacaktır. Bu şekilde tüm müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmeyi arzuluyoruz. Bu hedef doğrultusunda da gerek müşterilerimize, gerekse de tedarikçilerimize karşı şeffaf, ilkeli ve devamlılık arzeden işbirliği politikası sürdürmeyi de ilke edinmiş bir şirketiz.

Bağlı bulunduğumuz Kıraça Holding ve kurucumuz Sn.İnan Kıraç’ın bizlere verdiği vizyon doğrultusunda tüm tedarikçi, müşterileri ve çalışanlarımıza karşı şeffaf ve dürüst yaklaşımımızı sonsuza dek sürdüreceğiz. Tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve ekibimiz olmaz ise bizler de olamayız mantığı ile kendimizi ve networkümüzü geliştirmeye devam edeceğiz.

Karland yakın zamanda Michelin lisanslı kayış ve gergi kitlerinin Türkiye tek satıcısı ve distribütörü oldu.

Karland – Michelin işbirliğinden bahseder misiniz?

Karland – Michelin birlikteliğinin ilk tohumları bundan yaklaşık 2 sene önce atıldı. Lastik sektöründe lider marka olan Michelin’in otomotiv kayış ve gergi kitleri ile ilgili faaliyeti başladığında sadece Türkiye için değil tüm dünyada bir yapılanma sürecine girdiler. Bu aşamada, hem kurumsal yapısı, hem müşteri güvenilirliği, hem de sektördeki tecrübeleri sebebi ile Karland ile yolları kesişmiştir.

Karland ekibi olarak bizler de dededen toruna geçen bir marka bilinirliği ve güveni olan Michelin kayış ve kitlerinin yeni iş kolunda onlar ile beraber yürüyüp onlar ile beraber büyümenin doğru olacağı kanaatine vardık ve iş birliğimizi başlatmış olduk.

Michelin kit ve kayışları yetkili satıcısı olarak yapılandırmasını yürüttüğümüz Türkiye pazarında, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda ürün tespiti ve tedariği planlanmış ve bu prensipler doğrultusunda ilk ürünler getirilip Türk otomotiv yenileme pazarına yakın zamanda sunulmuştur.

Orgun KESKİN 

Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı

Attachment

Yorum Yap

*