Türkiye’nin Üreten Gücü Maysan Mando

 

Otomotiv sektörünün güçlü ve kurumsal şirketlerinden Maysan Mando’nun Satış & Pazarlama Müdürü Artun Baran ile kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. Maysan Mando hakkında detaylı bilgiler paylaşan Sn. Baran, Özçete Otomotiv ile mevcut süregelen iş ortaklıkları hakkında da bilgiler verdi.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

24.07.1982 yılında Ankara’da doğdum.  Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümünden mezunum. Otomotiv sektöründe profesyonel iş hayatıma 2006 yılında Maysan Mando’da başladım ve 2006-2008 yılları arasında Satış & Pazarlama Aftermarket sorumlusu, 2009-2011 yılları arasında Satış & Pazarlama OEM-Aftermarket Sorumlusu, 2011-2015 yılları arasında Satış & Pazarlama OEM-Aftermarket Şefi olarak görev aldım. 2015-2019 yılları arasında Satış & Pazarlama Kısım Müdürlüğü ve sonrasında 2019 Eylül ayı itibari ile şuan ki görevim olan Maysan Mando Satış & Pazarlama Müdürlüğüne devam etmekteyim.

Maysan Mando hakkında kısaca bilgi verirmisiniz?

1969 yılında, Maysan adı ile kurulmuş olan firmamız, 1997 yılında Güney Kore’li Mando Corporation ile ortaklık yapmış ve şirketin adı Maysan Mando olarak değiştirilmiştir.

Maysan Mando’nun ürün gamı günümüzde; binek araçlar, hafif ticari araçlar, otobüsler ve ağır kamyonların yanı sıra demiryolları ve askeri uygulamalara yönelik geniş bir amortisör yelpazesinden oluşmaktadır. Şirket, üretiminin %20 oranında bir bölümüyle yurt içi satış sonrası, ürün ve servis talebini karşılamakta, %10’luk bölümü ise Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere yaklaşık 75 ülkeye ihraç edilmektedir.

Satış ve Pazarlama ağında yapılan iş geliştirme çalışmaları ve imzalanan OEM projeleri neticesinde 2021 yılı için üretim kapasitesini yıllık 10 milyon adete yükseltecek olan Maysan Mando, Türkiye’nin ilk ve sektör lideri amortisör üreticisi olarak önümüzdeki yıllarda da tesislerindeki otomasyon süreçlerini geliştirip daha fazla sayıda son kullanıcıya ulaşmayı hedeflemektedir.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketin toplam üretiminin %70 oranındaki bölümü OEM üreticilerine, %20 oranında bir bölümü yurtiçi aftermarket pazarına ve kalan %10’luk bölümü ise Avrupa başta olmak üzere Rusya, Ortadoğu ve Türkiye Cumhuriyetlere ihraç ediliyor. OEM üreticileri ile köklü ilişkilerini geliştiren Maysan Mando, Renault ve General Motors ile yapmış olduğu anlaşmalar ışığında, 2014 yılında seri üretimine başlanan yeni nesil Clio IV, Traffic III ve Opel Vivaro modelleri için ürün geliştirme desteğini sağlamış olup, uzmanlığını, tecrübe ve profesyonelliğini birkez daha ortaya koymuştur. 2014 yılı ortasında yıllık üretim kapasitesini 4 milyon adetten, 7 milyon adete yükselten Maysan Mando, önümüzdeki yıllarda üretim tesislerindeki otomasyon süreçlerini daha da geliştirerek daha çok sayıda OEM üreticisini müşterileri arasına katmayı amaçlamaktadır.

2007 yılına kadar aftermarket pazarındaki satış organizasyonumuz Çukurova Holding bünyesinde bulunan grup şirketimiz BMC Ompaş üzerinden distribütör olarak faaliyet göstermekteydi. Ancak 2007 yılında alınan kararla Maysan Mando bayi organizasyonu yeniden düzenlenmiştir. Şu anki mevcut olan 29 bayimiz ile büyük Maysan Mando ailemizin bağları her geçen gün gücüne güç katarak yoluna devam etmektedir. Her zaman için sürdürülebilir amacımız tedarikçisinden memnun olmayan müşteri değil, tedarikçisiyle mutlu olan müşteri olgusunu sağlamaktır. Bu olguyu desteklemek amacıyla her yıl düzenlemiş olduğumuz Geleneksel MMT Bayi İletişim Toplantılarımız aracılığıyla bayilerimizin tüm şikayetlerini, taleplerini ve geleceğe dair neler yapılabileceğine ilişkin yorumlarını değerlendirerek piyasanın ihtiyacı olan çözümleri birlikte ele almaktayız. Ayrıca Satış & Pazarlama ekibimizin önderliğinde gerçekleştirdiğimiz ve Kalite, Ar-Ge, Üretim ekiplerinin de zaman zaman katıldığı aktif saha ziyaretlerimiz esnasında gerek bayilerimizin o bölge ve şehirdeki etkinliği, gerekse rakiplerimizin ve pazarın analizi bizzat tarafımızca değerlendirilmekte olup ihtiyaç duyulan aksiyonlar hızlı bir şekilde alınmaktadır. 2007 yılından günümüze kadar bayiler, bayi adayları, toptancılar, perakendeciler, servisler ve tamircilerden oluşan yaklaşık 65.000 noktayı ziyaret etmiş durumdayız.

Piyasanın nabzını tutmayı ilke edindiğimiz ve Satış & Pazarlama ağımızı yeniden tasarlamaya başladığımız 2009 yılında 375.000 satış adedine sahip olan yurtiçi aftermarket grubumuz 2017 yılında 1.700.000 satış adedine ulaşarak bir rekora imza atmıştır. Ülkemiz genelindeki birçok sanayi sitelerinde gerçekleştirmiş olduğumuz usta ve perakendecilere yönelik pazarlama aktivitelerimiz sonucunda yaklaşık 5 kat büyüme kaydedilmiştir.

Pazarın rekabetçi koşullarında Maysan Mando markasını öne çıkaran özellikler ve gelecek hedefleriniz nelerdir?

Markamızı öne çıkaran en büyük özellik Türkiye’de üretim yapıyor olmamızdır. Kalitemiz ve rekabetçiliğimiz bizleri şu anda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da yeni projelerimizin de devreye girmesiyle zirvede tutacaktır. Bunun yanı sıra Ar-Ge merkezimizin kazanmış olduğu büyük OEM projelerinde aldığı patent ve faydalı modellerin tescilleri ile ülkemizin GSYİH’ sına katma değer sağlamaya devam edeceğiz. OEM müşterilerimizin haricinde sürekli büyüme oranı gösteren yurtiçi aftermarket satışlarımız ile pazar liderliğimiz devam edecektir. Geçmiş yıllar baz alındığında ihracatımızın büyüyen cirosunun cari açığın kapanmasında katkı sağlamaya devam edeceğini düşünmekteyiz.

Yakın geçmişte yurtiçi ve yurtdışı aftermarket müşterilerimiz hedeflenerek, binek & hafif ticari grupta 143 farklı ürün, ağır ticari grupta ise 65 farklı yeni ürün referansı  ürün yelpazemize eklenmiş durumdadır. Maysan Mando olarak Türkiye’ de yeni geliştirdiğimiz tüm ürünlerin yapısal ve ömürsel tüm testleri kendi bünyemizde yapılabilmektedir. Test merkezimiz global projelerimizde de ortağımıza ve tüm OEM müşterilerimize hizmet vermektedir.

Maysan Mando – Özçete Otomotiv İşbirliğinden bahseder misiniz?

Özçete Otomotiv’in Maysan Mando ailesine katılması, bayi organizasyonumuzu yeniden düzenleme kararımızın alınmasının hemen sonrasında 2008 yılında başlamıştır. Özçete Otomotiv ile bugüne kadar karşılıklı güven ve sadakatin ön planda tutulduğu ticari hedeflerin ortak paydada buluştuğu güçlü bir bağımız vardır. Maysan Mando olarak bayilerimizi sadece müşteri olarak görmekten ziyade aynı zamanda büyük Maysan Mando ailesinin bireyleri olarak görmek vazgeçilmez ilkemizdir. Karşılıklı kurulmuş olan güven ve sadakat bağlarının gücü yıllarca sürecek olan birlikteliğimizin temelini oluşturmaktadır. Özçete Otomotiv ve diğer Tüm bayilerimizle olan işbirliğimizin güçlenmesinin en büyük sebebi bu ilke ve prensiplerimizdir.

 

Artun Baran

Maysan Mando’nun Satış & Pazarlama Müdürü 

Attachment

Yorum Yap

*