PFI Rulman ve Özçete Otomotiv Güçlü Bir Ortaklık İçin İlk Adımı Attı

Kalite ve teknolojiye verdiği önem ile bugün 2.500’ün üzerinde rulman çeşidi üreten ve 70 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla global bir marka olan  PFI Rulman’ın Türkiye Müdürü Özlem Gökçen ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. PFI Rulman ile ilgili bilgiler veren Sn.  Gökçen, Özçete otomotiv ile mevcut süregelen iş ortaklıkları hakkında da bilgiler aktardı.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz  hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Adım Özlem Gökçen. PFI Rulman Türkiye Müdürü olarak görev yapıyorum. Ayrıca gururla söylemeliyim ki, o zamandan beri Türkiye’nin sahadaki tek kadınıyım, bu yüzden sektörde bana “Rulman Kraliçesi” lakabını taktılar ve bana olan saygılarından dolayı “Abla” diyorlar. Herkesin merak ettiği soruyu cevaplayayım; bundan önceki iş hayatımda idari işler, satınalma ve ofis yönetimi dallarında çalıştım. Yani otomotivle ilgim yoktu.

2014 yılının Mayıs ayında PFI adlı bebek kucağıma bırakıldı ve ben o günden beri neredeyse hiç izin yapmadan, Türkiye’nin dört yanında, gerek toptancı ve gerekse perakendecileri ziyaret ederek bu bebeği tanıtmaya, ürün çeşitliliğini ve kalitesini anlatmaya uğraşıyorum.

Sevinçle söylemeliyim ki, PFI bugün yürümeye başlayan bir bebek, yarın, Özçete ile yedek parça sektörüne girmesiyle birlikte koşmaya başlayacak.

 PFI Rulman hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

PFI, 1993 yılında Kaliforniya’da kurulmuş bir Amerikan rulman firmasıdır. Kalite ve teknolojiye verdiği önem ve doğru çalışan kadrosuyla bugün 2.500’ün üzerinde rulman üreten ve 70 ülkeye ihracatı olan bir firma haline gelmiştir. PFI’ın ürettiği ürünler otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Ürün yelpazemiz genel hatlarıyla: Tekerlek ve porya, alternatör, şanzıman&diferansiyel, debriyaj, alternatör, klima&kompresör, konik&inç konik ve tarım rulmanları. Dünyada; Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri, Avrupa, Avustralya, ve Türkiye’de bulunan satış ofislerimiz emin adımlarla yaygınlaşmaktadır.

Pazarın rekabetçi koşullarında PFI Bearings markasını öne çıkaran özellikler nelerdir?

  1. Yüksek Performans
  2. Güvenilir Kalite
  3. Kapsamlı Ürün Yelpazesi
  4. Erişilebilir ve Sürdürebilir Stok
  5. Teknolojik Karmaşıklık
  6. Kendini adamış çalışanlar
  7. Kapsamlı ürün kodu ve cross referans kütüphanesi
  8. Yeni ürün üretimine adanmışlık

 

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Üzülerek söylemeliyim ki ülkemiz marka çöplüğü ve bunun yol açtığı kalite ve fiyata güvensizlik var. Aslında bu bizim için avantaj oldu, adeta bulanık sulardan çıkan pırlanta misali, PFI da ben de, her açıdan, ürün ve hizmet kalitesi ile teslim tarihi anlamında kısa sürede kendimizi kanıtladık. Global PFI Yönetiminin Türkiye’ye verdiği sınırsız destek bugünlere gelmemizde çok büyük önem taşımaktadır.

Şu anda Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna kadar her bölgede hem otomotiv hem de tarım söktöründen temsilcimiz bulunuyor. Hedef yedek parça sektöründe de hem PFI Rulman hem de “Özlem Abla” olarak bilinirliği yükseltmek.

PFI Rulman Özçete Otomotiv’le nasıl tanıştı?

Benim distribütörlerimden biri 3 yıl önce Özçete’den aldığı Peugeot marka araca karşılık kendilerine teker rulmanı ve porya satmış. Ancak fiyatları çok yüksek tuttuğu için bir antipati oluşmuş ve devamlılığı olmamış. Oysa Özçete, o kadar büyük ve güçlü bir firma ki, bizim müşterimizden değil direkt bizden almayı hakediyor. Rulman sektöründe markamızın bilinirliği istediğimiz yere geldikten sonra, yedek parça sektörüne el atmaya hazır olduğumuzda sektörün en saygın ve hızlı büyüyen firmalarından Özçete Otomotiv’in Yöneticilerinden Ali Özçete Bey’in de beni desteklemesi ile güçlerimizi birleştirmiş olduk. Bu tıpkı rulman sektöründe sahaya çıktığımda da pazarın en iyilerine denk gelmiş olmama benziyor, yine şans bana güldü. Umuyorum Özçete ile güzel bir sinerji yaratırız ki yedek parça sektörü de “Yüksek Kalite & Uygun Fiyat & Sürekli Stok” üçgeninden faydalanmış olur.

PFI & Özçete Otomotiv işbirliği neleri kapsayacak, kısaca hedeflerinizden bahseder misiniz?

Amaç “otomotiv” rulmanları üreticisi PFI ile; yedek parça tedarikçisi Özçete Otomotiv’in güçlerini birleştirip, sektörün talep ettiği malı en kısa sürede ve en uygun fiyata dağıtımını sağlamak. Detaya girersek en çok satılacak ürünler tekerlek gurubudur, yani teker rulmanı ve yeni jenerasyon poryalar, ki biz Türkiye’de teker gurubunda ürün çeşidi anlamında rakipsiziz. Özellikle, Amerikan firması olduğumuz için, (en eskiler dahil) Amerikan araçlarında, başka hiç bir markada olmayan ürünler bizde var. Bunun dışında da binek ve hafif ticari tüm araç guruplarının (Avrupa, Japon, Kore, vb) rulmanları Özçete Otomotiv’in stoğunda bulunacak. Piyasa “YÜKSEK KALİTEYİ UYGUN FİYATA” tedarik ederek biraz olsun nefes alacak. 

Attachment

4 Yorumlar

Yorum Yap

*