OSRAM, dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede, 33 binin üzerinde çalışanıyla müşterilerinin İhtiyaçlarına yönelik özel çözümler geliştiriyor.

 

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

İstanbul doğumluyum. Orta ve Lise öğrenimimi Vefa Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği lisans ve yine aynı üniversitede Mühendislik Yönetimi alanında yüksek lisans yaptım. Elektrik sektöründe uluslararası firmalarda ürün müdürlüğü ve satış müdürlüğü pozisyonlarında bulundum. 7 yıldır özellikle otomotiv alanında uzmanlaştım. 2 yılı aşkın bir süredir OSRAM Otomotiv Lambaları Ülke Satış Müdürü olarak görev yapıyorum.

OSRAM hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

OSRAM olarak, 112 yılı aşkın tarihimiz ile dünyanın lider ileri teknoloji firmalarından biri olarak öne çıkıyoruz. Genel merkezimiz Münih’te bulunuyor. Çalışmalarımızın odak noktasında yarı iletken teknolojiler var. Bunun yanı sıra, OSRAM ürünleri sanal gerçeklikten otonom sürüşe, akıllı telefonlardan binalarda ve şehirlerdeki akıllı aydınlatma çözümlerine kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. OSRAM olarak, ışığın sunduğu olanakları kullanarak bireylerin ve toplumların yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik faaliyetler gösteriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile, dünyanın dört bir yanından insanların yalnızca daha iyi görebilmesini değil, daha iyi iletişim kurmasını, daha iyi seyahat etmesini, çalışmasını ve daha iyi yaşamasını sağlıyoruz.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

OSRAM, geniş ürün yelpazesi sayesinde Türkiye Operasyonu’nda da otomotivden proje ve genel aydınlatmaya kadar pek çok farklı sektörde, lider konumda 30 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de satış dışında kalite, lojistik ve finans ekiplerimiz ile müşterilerimize en hızlı ve doğru çözümleri sağlamaya çalışıyoruz. Merkez ofisimiz İstanbul Levent’te yer alıyor, kalite ve lojistik depomuz ise Tuzla’da bulunuyor.

Otomotiv aydınlatma ve güvenli sürüş konusunda OSRAM markasını rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

OSRAM olarak en önemli farkımız ileri teknoloji şirketi olmamız ve hayatın her alanında yer alıyor olmamız. Tarımdan eğlenceye, denizcilikten otomotive kadar hayatın her alanında yüksek teknoloji çözümleri sunabiliyoruz. Bunu başarmak için de şirket ciromuzun yüzde 7’sinden fazlasını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. OSRAM olarak tamamen teknoloji odaklı çözümlere ağırlık veriyoruz ve bu alana odaklanmak için Ar-Ge’ye çok fazla yatırım yapıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızı önümüzdeki dönemlerde daha fazla artırmayı hedefliyoruz. Son yıllarda otomotiv aydınlatma çalışmaları

kapsamında güvenli sürüş için yeni teknolojilere odaklandık ve yeni iş birliklerine imza attık. Geçen yıl Martaş ile hizmet ağımızı genişletmek için yaptığımız iş birliğimizle, güvenli sürüş teknolojilerimiz daha kolay ulaşılabilir hale getirdik. Ayrıca sürüş güvenliği konusunda sürücüleri de bilgilendirme çalışmaları düzenliyoruz. Örneğin sürücüler sadece patlayan far lambalarını değiştiriyor. Bu da sürüş ve yol güvenliği için riskleri beraberinde getiriyor. Bu gibi hayati konularda kamuoyunda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.  

Sektörde bizi ön plana çıkaran bir diğer özelliğimiz de otomotiv, motosiklet, kamyon ve iş makinaları gibi çok farklı ihtiyaçlara çözüm sunabiliyoruz. Tüm bu alanlarda da geniş ürün yelpazemizle, sürücü ve aracın ihtiyaçlarına göre ürün ve teknoloji üretebiliyoruz. Örneğin Otomobil lambaları ailesinden olan Xenon serimizde birçok farklı renk ve ışık seçeneğimiz bulunuyor. OSRAM, Xenarc Cool Blue Intense ile modifiye tutkunlarının ihtiyacını karşılarken, OSRAM Ultra Life ile uzun kullanım ömrü isteyenlere çözüm sunuyoruz. Servis ömrü süresince daha iyi ışık için geliştirdiğimiz ve gece görüş özelliğiyle öne çıkan Night Breaker Laser ise gece sürüşlerinde daha fazla güvenlik isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Birçok otomobilin orijinal ekipmanında yer alan OSRAM Xenarc Original ise otomobilinde orijinal ekipman kullanmak isteyenlere çözüm sunuyoruz. Farklı kullanıcı ve otomobillerin ihtiyacına çözüm sunma yeteneği de OSRAM’ı sektörde ön plana çıkarıyor.

Firmanızın / Markanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

OSRAM, dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede, 33 binin üzerinde çalışanıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler geliştiriyor. Türkiye’de otomobil aydınlatması, profesyonel aydınlatma çözümleri, LED ürünler, dijital aydınlatma sistemleri, eğlence aydınlatmaları ve profesyonel + endüstriyel uygulamalar gibi geleneksel ampul pazarı hariç aydınlatmanın hemen her alanında yer alıyoruz. OSRAM Türkiye olarak her yıl çift rakamlı büyümemize devam ediyoruz.  2019 yılını da yüzde 10’un üzerinde bir büyümeyle kapattık. Otomotiv lambalarında OSRAM marka bilinirliği ve müşteri tercihleri açısından ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de de OSRAM olarak otomotiv aydınlatmasında pazar liderliğimizi devam ettiriyoruz.

OSRAM Türkiye ekibi olarak ne gibi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz? Sizce yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin önemi nedir? 

OSRAM olarak, Türkiye’de ve dünyada otomotiv sektörüne dair pazarlama ve iş birlikleri çalışmalarımıza ağırlık verdik. Birçok fuara katıldık ve dünyanın en prestijli ödüllerine başvurduk. Türk otomotiv sektörünün önemli firmalarından Martaş ve Dinamik Otomotiv ile iş birliği gerçekleştirdik. Bu iş birliği ile Türkiye genelinde tüm satış noktalarında ürünlerimizle yer almaya başladık. Martaş Global’de ATR group’a ait bir oluşum. ATR ile Osram’ın global anlaşması

bulunuyor, bu nedenle bu ortaklığı Türkiye genelinde de hayata geçirmek istedik. Dinamik Otomotiv’de Osram’ın global anlaşması bulunan Nexus International’ın önemli bir üyesi ve iş birliğinin bize büyük güç katacağına inanıyoruz. Bu süreç farklı uluslararası gruplarla yeni iş birliklerinin hayata geçmesi ile devam edecek.

VW Golf VII için üretilen OSRAM LEDriving far ürünümüzle 2019 Alman İnovasyon Ödülleri’ne “İşletmeler ve Tüketiciler Arası Mükemmellik” ve “İşletmeler Arası Mükemmellik – Aydınlatma Çözümleri” kategorilerinde 2 ödüle layık görüldük.  OSRAM olarak, ocak ayında dünyanın pek çok yerinden gelen teknoloji meraklılarının buluştuğu CES Fuarı’na katıldık. Fuarda, 4 yıldır aydınlatma ve algılama teknolojileriyle destek verdiğimiz, İsviçre merkezli yaratıcı düşünce kuruluşu Rinspeed’in yeni konsept aracı MetroSnap’in özel aydınlatma tedarikçisi olarak yer aldık. MetroSnap’e, otonom sürüş teknolojileri alanında kızılötesi ışık kaynaklarımızla tabela okuma, yön belirleme, nesne tanıma, 3D yüz ve avuç tanıma sistemleriyle yol ve yaya güvenliği alanında sağladığımız çözüm ortaklığımız CES Fuarı’da yoğun bir ilgi gördü.

Ayrıca bu sene otomotiv sektörüne yönelik yeni ürünler sunduk. Full LED aydınlatmalı Golf VII ve Ford Focus LED aydınlatmalı ürünlerinin yanı sıra, pek çok araca uygun Dinamik LED ayna sinyallerimiz Türkiye’de satışa sunuldu. Özellikle Dinamik LED Ayna Sinyalleri (DMI) dünyadaki tek E sertifikalı ürünler olup her geçen gün kullanılabilecek araç modellerine yenileri eklenmektedir.

 Gerçekleştirmiş olduğunuz organizasyonlardan ve bu çerçevedeki amaçlarınızdan bahseder misiniz?

Farklı sektörlere yönelik gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımızın altında OSRAM kalitesini hayatın her alanına ulaştırmayı amaçlıyoruz. Yapmış olduğumuz iş birlikleri ve geliştirdiğimiz yeni iletişim stratejileri ile markamıza ve ürünlerimize herkesin daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını amaçlıyoruz. Şartlar imkan verirse Automechanika Türkiye ve Franfurkt fuarlarında müşterilerimiz ile buluşup yeni ürünlerimizi sergileyeceğiz. Bunun yanı sıra bölgesel ziyaretlerimiz ve eğitim toplantılarımıza koronavirüs salgını ile ara vermek zorunda kalsak da dijital kanallar aracılığıyla iş ortaklarımız ile eğitimlerimizi gerçekleştirmek için çeşitli modeller üzerinde çalışıyoruz.

Genel olarak müşterilerinizden aldığınız olumlu/olumsuz geri dönüşler nelerdir? Kalite politikanızda bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Sektör fark etmeksizin kullanıcılarımızdan her zaman olumlu dönüşler alıyoruz. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz kullanıcı anketleri doğrultusunda ürün geliştirmelerimize ağırlık veriyoruz. OSRAM Türkiye olarak, global standartların gerektirdiği şekilde kaliteliye büyük önem veriyor ve müşteri geribildirimlerini merkezimizle anlık olarak paylaşıyoruz.  Ürünlerimizde model bazlı garanti koşulları farklılık gösterebiliyor. Örneğin uzun ömürlü kullanım için geliştirdiğimiz bir otomobil lambasına 10 yıl garanti verebilirken farklı bir alanda kullanılacak lambanın garanti süresi daha kısa olabiliyor.    

Bu yıl itibari ile OSRAM olarak 2015 yılında hayata geçirdiğimiz OSRAM Güven Programı uygulamasını tüm performans ve konfor ürünlerimizde kullanmaya başladık. Temel amacımız OSRAM kalitesine güvenen müşterilerimizi düşük kaliteli ve kısa ömürlü sahte ürünlerden korumaktır  ve bunu süreç içerisinde destekleyici aktivitelerde de bulunacağız. 2015 yılında HID Xenon teknolojisiyle üretilen ampullerle başlayan Güven Programı’na 1 Aralık 2019 itibariyle tüm 2’li ambalajlı Halojen ve Xenon ürünlerimizi de ekledik. Bu programdan sonra yenilenen ürün kutularımızda yer alan güvenlik bandrollerini ve QR kodları okutularak ya da ürüne ait 7 haneli ürün kodu web sitesi üzerinde sorgulatılarak ürünün orijinalliğinden emin olabileceksiniz. OSRAM ürün paketlerinde yer alan bu yenilikçi, iki aşamalı güvenlik kontrollerimiz sayesinde, lambalarının orijinal bir OSRAM ürünü olup olmadığını kolayca doğrulayabilecekler.

Düşük kaliteli, sahte lambalar, kısa ömürlü ve dengesiz ışık renklerine sahip olurlar. Bu da özellikle trafikte diğer sürücüler için körlüğe varacak şekilde olumsuz etkilere yol açabilir. Sahte aydınlatma ürünü kullanmak bir nevi hayatınızı riske atmaktır. Ayrıca kalitesiz ürünler voltaj farkları yaratarak kısa devreye de sebep olarak arabaya da zarar verebilir. Günümüzde bir ürünün orijinalini sahtesinden ayırmak son kullanıcı açısından gittikçe zorlaşıyor ve buna bağlı olarak pazardaki taklit ürün sayısı artıyor.  Biz de kendi sektörümüzde bu probleme karşı çözüm sunmak amacıyla, asla taklit edilemeyecek bir önlem almak istedik.

Sahada gözlemlediğiniz kadarıyla otomotiv yedek parça sektörünü gelecekte bekleyen olumlu/olumsuz gelişmeler sizce nelerdir?

Dünya otomotiv sektörü belli periyotlarda daralma yaşasa da geniş perspektiften baktığımızda düzenli olarak büyüyen bir sektör. Kısa vadede günümüzde yaşadığımız pandemik salgının etkileri hızlı bir küçülmeyi getirecek olsa da 2021 yılından itibaren sektörün eski günlerine döneceğine inanıyorum.

Özellikle genç kesimde araç kullanımı artıyor, yeni yollar yapılıyor. Araç teknolojileri de her geçen gün gelişiyor. Otonom araçları yollarda daha fazla görüyoruz. Önceden bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz birçok gelişme artık günlük hayatımızda yer etmeye başladı.  Bu nedenle de sürüş güvenliği ve performansı artık daha fazla gündemimizde yer almaya başladı. OSRAM olarak biz de özellikle güvenli sürüş için yeni teknolojilere odaklanıyoruz. Ayrıca akıllı aydınlatmanın temelini oluşturan Optotronic LED sürücülerimizi de sürekli geliştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda LED teknolojisinin otomotiv sektöründe kullanım alanının genişlemesi ile çığır açıcı gelişmeler yaşayacağımızı öngörüyoruz.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

OSRAM’ın İngiltere’de satış sonrası ürün ve hizmet sunan Ring’i satın almasıyla hem otomotiv sektöründeki ürün yelpazemizi otomotiv elektroniği ve aksesuarlarını da içerecek şekilde genişleteceğiz hem de satış ağımızı genişleterek yeni pazarlara açılacağız. Müşterilerimize aydınlatma haricinde araçlarında zevkle seyahat edebilecekleri, yol güvenliğini ön planda tutan yenilikçi ürünleri çeşitliliği arttırarak sunmayı planlıyoruz.

Otomotiv sektöründe aktif faaliyet gösteren satın alma grupları ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin de ekonomik ve kurumsal anlamda sektöre büyük katkıları olacağını öngörüyoruz. Bu sayede otomotiv yedek parça sektörünün kurumsallığını arttırarak, daha sağlam temeller üzerinde büyümesine katkı sunmak istiyoruz.

OSRAM olarak gelecekte de tamamen teknoloji odaklı çözümlere ağırlık vereceğiz. Bu yönde innovatif sistem ve ürünler geliştirmeye sürekli olarak devam edeceğiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

2020 ülkemiz için zorlu başlamış bir yıl olsa da güzel günlerin çok yakın olduğunu biliyoruz. OSRAM olarak her zaman ve her şartta aydınlık ve öngörülebilir bir gelecek için çalışıyoruz. Bu anlamda yol arkadaşınız olmaya devam edeceğiz.

 

Yedek Parça Dergisi olarak Sayın Can Bey’e teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Attachment

Yorum Yap

*