Kendi bünyemizde yürütmediğimiz ve sonuçlandIrmadığımız hiçbir ürünü müşterilerimize sevk etmiyoruz.

 

PENER Türkiye Direktörü Sn. Eyüp Fahri Aydıner ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Pener firması hakkında bilgiler veren Sn. Aydıner’e teşekkür ederiz.

Kısaca kendiniz ve PENER hakkında bilgi verir misiniz?

Ben Eyüp Fahri AYDINER, PENER Türkiye Direktörüyüm. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Zhang Li Jun Türkiye pazarına ayrı bir önem atfettiği için PENER Türkiye olarak İstanbul’da yapılandık ve tüm stratejilerimizi hayata geçirmeye başladık.

Fabrikamız, Zhejiang Keli Vehicle Control System Co. , Ltd. Çin Halk Cumhuriyeti’nin alanında en büyük birkaç üreticisinden birisidir. 1998 yılından günümüze kadar hızla gelişerek ilerledik.

 Pener markası içerisinde yer alan ürün grupları, çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

100.000 metrekarelik üretim kampüsümüzde dört ana ürün grubu üzerine üretim yapmaktayız. Ana ürün gruplarımız: Hava kurutucular, Debriyaj Merkez ve Servo, Havalı Fren ve Ventil, Kabin Pompa ve Silindirleridir.

2008 yılından itibaren ana sanayiye OE üretim yapıyoruz, bugün geldiğimiz noktada %90 OE, %10 Aftermarket  gibi bir oranlamaya sahibiz. OE projelerimizin tamamı Çin’in sahip olduğu kendi markalara aitken (SANY, JAC, DONGFENG, YUTONG, BEIQI, XCMG, CNHTC, SKYWELL, SHIYE, CRRC) 2020 yılında başlattığımız en önemli proje DAIMLER MERCEDES ile başlattığımız OE projesi olmuştur. Bu anlaşma ile DAIMLER grubunun orijinal tedarikçilerinden biri olmuş bulunuyoruz.

Aftermarket projelerimizde tüm Avrupa ağır vasıta grubu için üretim yapmaktayız (MAN, MERCEDES, RENAULT, VOLVO, DAF, SCANIA, IVECO) Tüm bunların yanında PENER olarak “Yeşil Enerji” diye tabir ettiğimiz elektrikli araçların, ki buna ağır vasıta ve SUV araçları dahil, elektrikli vakum, devirdaim, kompresör, debriyaj ve hava kurutucu parçaların tamamını üretmekteyiz.

Pener markasını rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Yıllardır Türkiye pazarını iyi gözlemleyen ve analiz eden bir ekip olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye pazarında ithalatçılarda Çin pazarındaki kaliteye karşı bir önyargı var ve ithalat yapmak isteyen firmalar son derece tedirgin hareket etmekteler.

Peki bizim farkımız nedir ? Orijinal ve yan sanayi üretimimizde ayrım yapmadan aynı hatlarda üretim yapıyor ve her ikisini de aynı testlere tabi tutuyoruz. Biz sadece üretim yapan bir firmayız; kendi bünyemizde yürütmediğimiz ve sonuçlandırmadığımız hiçbir ürünü müşterilerimize sevk etmiyoruz.  Sloganımız “En güvenilir tedarikçi olma yolunda” ile PENER müşterilerinin memnuniyet düzeyini en üst seviyede tutmayı kendimize görev edindik.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedeflerden ve projelerden bahseder misiniz?

PENER, Türkiye pazarındaki ithalatçılar özelinde çok iyi bilinen bir marka esasında; ancak ithalatçılarımız bu zamana kadar markamızı lanse etmeden gerek natürel kutularda gerekse kendi marka kutularında pazara sundular.

PENER Türkiye ekibi olarak en önemli hedefimiz PENER markamızı pazarda bilinir hale getirmek ve insanlara bu kalitenin altındaki ismin PENER olduğunu gösterebilmek.

Türkiye pazarı için özellikle ana sanayi projelerine talibiz. Fabrikamızın OEM kimliği bu konudaki en önemli referansımız. Türkiye kamyon, tır, dorse, otobüs montaj ve üretiminde çok ciddi bir mesafe kat etti,

PENER olarak bu projelerin tedarik halkalarından birisi olmak en büyük arzumuz. TOGG projesi olan elektrikli SUV projesine dahil olmak istedik; ancak bu konudaki anlaşmalar çoktan yapılmıştı. Bu konuda bizlerle çalışmak isteyen ana sanayi yetkililerini heyetler halinde Zhejiang’daki fabrikamızda ağırlamaya hazırız. İnşallah Covid-19 sürecini de hayırlısıyla atlatırız.

En önemli pazarlama projemiz; Çinli bir fabrika olarak ilk defa ülke dışında B2B hizmeti organize ettik ve 2020 itibari ile müşterilerimize ve tüm potansiyel ithalatçılara şifre dağıtmaya başladık. Bu sistem ile yurtiçinde sipariş veriyormuşçasına ithalatta konfor yaşatan bir sistem inşa etmiş olduk. Gelişen tüm teknolojik yapıları hem üretimimize hem de pazarlamamıza dahil etmekteyiz.  Halihazırda endüstri 4.0’ı takip eden fabrikamız, gelişen tüm teknolojik yapıları hemüretimimize hem de pazarlamamıza dahil etmektedir.

 

Attachment

Yorum Yap

*