Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler ve profesyonel çözümler sunuyoruz

 

Mühendislik yapıştırıcıları, tamir epoksileri, bakım/koruyucu bakım sprey ürünleri ile otomotiv sektöründe OEM/OES ve endüstri sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen tedarikçi firmalarından olan WINKEL’in Otomotiv Grubu Türkiye Satış Müdürü Sn. Taner Çetin ile bir rörtaj gerçekleştirdik. Sn Çetin’e dergimizle gerçekleştirdiği bu röportaj için teşekkür ederiz.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

1975 Kayseri doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Kayseri’de tamamladım. Daha sonra A.Ö.F. İşletme Lisans eğitimi aldım. 1998 yılında askerlik görevimi tamamladıktan sonra profesyonel iş hayatıma gıda sektöründe başladım. 2006 Yılının sonuna kadar Türkiye’nin önde gelen firmalarının birinde satış sorumlusu ardından bölge sorumluluğu görevlerinde bulundum. 2007 yılı itibari ile endüstriyel kimyasalları sektöründe faaliyet gösteren uluslararası bir firmada satış temsilciliği, bölge sorumlusu ve son olarak da Yedek Parça Kanalı Yöneticisi olarak görev yaptım. 2020 Ocak itibari ile WINKEL Endüstri Ürünleri A.Ş. Otomotiv Grubu Türkiye Satış Müdürü olarak yeni görevime başladım.

Evliyim biri yirmi, diğeri 11 yaşında iki erkek çocuk babasıyım.

WINKEL hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

WINKEL GmbH Almanya’nın Euskirchen bölgesinde faaliyet gösteren bir Alman şirketi. 2000’li yılların başında kurulan Winkel Endüstri Ürünleri A.Ş. önce distribütör vasfı ile Türkiye’de çalışmaya başlamış, bundan beş yıl önce de WINKEL GmbH yönetiminde söz sahibi olmuştur. WINKEL GmbH firmasıyla yapılan ortaklık ile hem Türkiye, hem de Avrupa’daki konumunu sağlamlaştırmıştır. Firmamız Sistemin Vazgeçilmez Parçası sloganı ile, mühendislik yapıştırıcıları, tamir epoksileri, bakım/koruyucu bakım sprey ürünleri ile otomotiv sektöründe OEM/OES ve endüstri sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen tedarikçi firmalarındandır. Ayrıca private label ürünler de ana faaliyet alanlarımız içindedir. 

WINKEL markası içerisinde yer alan ürün grupları, çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

WINKEL Endüstri Ürünleri A.Ş. olarak firmamızın ürünleri üç grupta sunulmaktadır. Endüstri grubu,yapıştırıcı teknolojileri grubu ve otomotiv grubu olarak WINKEL markası altında anaerobik ürünler, hızlı yapıştırıcılar, elastik sızdırmazlık & yapıştırma ürünleri, epoksi yapıştırıcılar, metal kaplama & koruma spreyleri, kenetlenme önleyiciler, yağlayıcılar, gresler, kesme sıvıları, pas çözücüler & tespit ürünleri, özel amaçlı ürünler ve parça & yüzey & el temizleyici ürünler mevcuttur. Bu ürünler bakım, onarım ve imalatın olduğu her adımda niş ürünler olarak kendine haklı bir yer bulmaktadır. Ürünlerimiz değişen çevre ve işletme şartlarına göre sürekli olarak iyileştirilmekte ve sistemlerin vazgeçilmez parçası olmaya devam etmektedir.

Kendi yönettiğim bölüm olan Otomotiv bölümünden bahsetmek gerekirse, Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler ve profesyonel çözümler sunuyoruz. Türkiye’de bir çok araç üretici ve distribütör firmaların yanı sıra, Otomotiv üreticilerinin yetkili servisleri, özel servisler, motosiklet servisleri, akaryakıt istasyonları, kaporta atölyeleri, boyahaneler, hızlı tamir atölyeleri, oto cam atölyeleri, oto elektrikçiler, araç bakım ve modifiyeli araç bakım servisleri, araç filosu bakım atölyeleri, toplu taşıma araç bakım atölyeleri, kargo ve  lojistik hizmet araçlarının bakım atölyeleri, tarım ve zirai araçları bakım atölyeleri, iş makinesi ve forklift bakım atölyeleri, otomobil galerileri, araç kiralama şirketleri gibi çok geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyoruz. Hizmet verdiğimiz müşterilerimizin tamamına araç bakım onarım işlerinde kullanılan, kaliteli, performansı yüksek, zaman ve işçilik tasarrufu sağlayacak tamamlayıcı ürünler sunmaktayız.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?   

Türkiye’de teknik yeterliliği olan satış ekibimiz ve bölge bazında yetkili distribütörlerimiz vasıtası ile tüketiciye ulaşmaya devam ediyoruz. Her üç grubumuzda da branşa özgü kanalları dikkate alırsak, yöneticisi olduğum Otomotiv Grubu için verebileceğim spesifik detaylar şu şekildedir:

Otomotiv sektörüne daha profesyonel ve kaliteli hizmet vermek adına dört ayrı kanal yönetimi bulunmaktadır.

1: OES Kanalı: Türkiye’de faaliyet gösteren araç markalarının merkezlerine ve yetkili servis bayilerine hizmet vermektedir.

2: Bayi Kanalı: Türkiye’nin her bölgesinde WINKEL markalı ürünlerimizin satışını yapan yetkili satıcı bayi yönetimi. 

3: Key Account Müşteri Kanalı: Ulusal veya uluslararası kurumsal firmalar ile proje bazlı çalışmalar.

4: Boyacı Bayi Kanalı: Bu bölüm şu an kurulum aşamasındadır. Amacımız araçların kaporta ve boya atölyelerine hizmet veren noktalara yönelik ürün tedarikidir.

WINKEL markasını rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Firmamız Avrupa standartlarındaki yüksek performanslı ürünlerini, çevre ve insan sağlığına duyarlılık ön planda olmak üzere, sürdürülebilir fiyat politikası ve donanımlı teknik destek ile öne çıkarmaktadır. Her aşaması profesyonel olarak yönetilen lojistik hizmetlerimiz ürünlerimizi müşterilerimize sorunsuz ve en iyi kondisyonda teslim etmemizi sağlamaktadır. Ayrıca firmalara özel eğitimler ve istikrarlı çözüm üretme süreçlerimiz müşterilerimiz tarafından takdir ile karşılanmaktadır.

Firmanızın / Markanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Bu soruya cevap vermeden önce pazar hakkında naçizane bir paylaşım yapmak isterim. 2019 TUİK verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 23 milyon motorlu taşıt olduğu belirtilmiştir. Sadece otomotiv sektöründe, araç tamirlerinde kullanılan mekanik bakım ve onarım ürünleri, boya ve kaporta ürünleri, cam tamir ve yapıştırma ürünlerinin Türkiye potansiyelinin yaklaşık 60 milyon Euro seviyesinde olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca soğutma sıvılarının potansiyeli 35 milyon Euro, katkı ve temizleyiciler ise yaklaşık 9 -10 milyon Euro civarında olarak hesaplanmaktadır. Otomotiv sektöründe araç bakım onarımlarının sadece %20-25 oranı (A tipi) yetkili servislerde, %75-80 oranı ise (B tipi) özel servisler ve (C tipi) bakım atölyelerinde yapılmaktadır.

Bu sorunuza firmamızın pazar politikası dahilinde cevap vermek isterim. Belirtilen rakamlara baktığımız da firmamız WINKEL olarak 2003-2017 yılları arasında pek çok private label ürün ile pazardaki gizli oyuncu konumunda iken, 2017 yılından itibaren WINKEL markalı ürünleriyle bilinirliği artırma yönünde harekete geçmiştir. Bu sebep ile WINKEL markası altındaki ürünlerimizin stratejik yapılandırılmasında, tüm fırsatları değerlendirme konusunda kararlı ve agresif bir planlama yapmaktayız.

WINKEL olarak ne gibi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz? Sizce yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin önemi nedir? 

İşletmelere özel spesifik veya genel amaçlı teknolojileri eğitimleri firmamız tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Ayrıca firmaların ar-ge grupları ile proje bazında ürün tayini çalışmaları ve bayi eşliğinde saha çalışmalarımız genel çalışma şekillerimiz içerisinde. Bayilere yönelik dijital tabanlı destek, vitrin, tabela, araç giydirme ve bayi eleman eğitimlerimiz mevcut. Tüm bu çalışmalar sektöre yönelik özellikle yapıştırma teknolojilerinin doğru şekilde anlaşılması ve üretim bantlarında sürdürülebilir ve ekonomik kayıpları minimize edilmiş proseslerin ortaya konabilmesini destekliyor.

Şahsi fikrim olarak yeni konjonktür yapısında, pazarlama ve marketing faaliyetleri kurumsal firmaların hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol almaktadır. Bu konuda bizde WINKEL olarak yatırımlarımızı yapıyor ve bütçelerimizi yaparken pazarlama ve marketing bütçelerini çok daha fazla önemsiyoruz.  Hatta bu kapsamda 2020 ilk çeyrek dönem itibari ile OSS dernek üyeliğine kabulümüz gerçekleşmiştir. Birbirinden kıymetli ve başarılı birçok firmanın oluşturduğu bu camianın bir üyesi olmaktan da ayrıca onur duyduğumuzu belirtmek isterim. İnanıyorum ki yönetim kurulu başkanı sayın Ziya Özalp ve kurul üyeleri sektörün öncü firmalarının yöneticileri ve sektörün duayenleri olarak OSS derneğine çok daha fazla değer katacaklardır. Bu vesileyle sizin de aracılığınız ile yönetim kurulu başkanı sayın Ziya Özalp ve yönetim kurul üyelerine, dernek organizasyonunda görevli arkadaşlara, diğer tüm üyelere özellikle sayın Ali Özçete’ye ve sayın Orçun İstanbulluoğlu’na gösterdiği ilgi ve alaka için şükranlarımı sunarım.

Genel olarak müşterilerinizden aldığınız olumlu/olumsuz geri dönüşler nelerdir? Kalite politikanızda bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Müşterilerimiz bahsetmiş olduğumuz iş modelimiz ve hızlı geri dönüş hızımızdan memnunlar. Özellikle son kullanıcı veya araç sahipleri WINKEL markalı ürünleri kullandıktan sonra ürün performansından duyduğu memnuniyeti ürünlerimizle çektikleri uygulama videolarını ve sonuçlarını sosyal medyada paylaşarak göstermektedirler. Müşterilerden gelen şikayetler genellikle çok geniş bir ürün yelpazemiz olmasına rağmen ürünlerin son kullanıcılara yeterince tanıtılamaması yönünde eleştiri almaktayız. Bu konuda da bu önümüzdeki süreçlerde teknik destek ve saha satış kadromuzu genişletme planlarımızın olduğunu belirtmek isterim. 2019 yılının ikinci yarısında WINKEL kadrosuna dahil olan Teknik Servis Yöneticimiz Kimya Mühendisi Sn. Raziye Gündeş sektördeki 25 yılı aşkın tecrübesi ile firmanın bayrak yarışında yerini almıştır. Firmanın teknik destek alt yapısının oluşturulması, ürün yelpazesine kattığı yeni ürün grupları ve sektör gereksinimi olan yeni teknolojilerin araştırılması konuları ağırlıklı olmak üzere satış ekiplerimizin bayi ve müşterilerimiz için vereceği eğitimlerin oluşturulması ve sunumunda da aktif destek vermektedir.  Kendisi ile geçtiğimiz on yıl aynı çatı altında birlikte çalışmıştık ve yeni ailemizde de oluşturduğumuz sinerjiden mutluluk duyduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.

Kalite politikamız, sahip olduğumuz üretim tecrübesi, yüksek bilgi birikimi ve nitelikli iş gücümüzle ülkemizin önde gelen kuruluşlarından biri olan firmamızın, rakipleri açısından örnek ve müşterileri açısından çözüm ortağı olabilme çabasını sürdürülebilir kılmaktır. Tüm ürünlerimiz Avrupa kalite standartları ve uygunluklarını taşımaktadır, pek çok kamu ihalesinde aranan ve talep edilen ürünler arasında yer almaktadır. Firmamız ürettiği her ürün için şahit numune tutma, batch no ile kayıt altına alma ve ürününü takip etme imkanlarına sahiptir. Tüm ürünlerimiz üretimlerinden son tüketim tarihine kadar belirtilmiş depolama şartları ve koşullarında firmamızın garantisi altındadır. Ürün kaynaklı herhangi bir sorun karşısında firmamız koşulsuz iade taahhüt etmektedir.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Öncelikle dünyamızın şu an içinde bulunduğu Covid-19 salgınından hızlı bir şekilde kurtulmasını dileyerek yaşadığımız bu zor günlerin en kısa zamanda bitmesini temenni ediyorum.  Bu soruyu Ocak ayında sormuş olsanız 2020 için planlarımız çok farklı idi. Maalesef malum durumdan dolayı hedeflerimizi revize etmek ve planları da yeniden yapılandırmak durumunda kaldık. Bardağın dolu tarafından bakarak, bu süreçte ileriki dönem için hazırlıklarımızı tamamlayıp, daha fazla proje çalışma imkanı oluşturma gayretindeyiz. Hızlı büyüyen bir şirket olarak mevcut merkez binamız artık yeterli gelmediğinden kısa vadede minimum beş bin metrekare kapalı alana sahip bir yer için yatırım planımızın olduğunu belirtmek isterim. Mevcut pazarda daha çok iş imkanlarının olduğunu görüyor ve bu fırsatlar için teknoloji, pazarlama, inovasyon ürünler ve satış kadromuzu genişletme planlarımız olduğunu söyleyebilirim.

Son olarak neler söylemek istersiniz?                                                                       

Aslına bakarsanız çok zor bir sektörde, zor bir işi yaptığımızı düşünmekteyim.  Ama şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki yaptığım işi de çok seviyorum. Nelson Mandela’nın bir sözü ile kapatmak isterim.

Hayatta hiçbir zaman kaybetmem.

Ya kazanırım, ya da öğrenirim.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyor, tüm okurlarınıza sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Attachment

Yorum Yap

*