Haziran ayından İtibaren yedek parça sektöründe olumlu gelişmelerin başlayacağını öngörmekteyiz.

 

SUPSAN Genel Müdürü Salih ALSON ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Covid-19’un sektöre yansımaları hakkında bilgiler veren Sn. Alson, Supsan’ın bu süreçteki aldığı önlemler, çalışmalar ve hedefler ile ilgili de detaylı bilgiler verdi. Sn. Alson’a teşekkür ederiz.

SUPSAN hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Borusan Holding kuruluşlarından biri olan Supsan, 1970 yılında kuruldu. 1973 yılından itibaren de supap alanında Eaton lisansı ile üretimini sürdürmektedir.

Yurtiçinde Ford Otosan, Oyak Renault, Türk Traktör gibi Türk otomotiv sanayinin lokomotifleri olmuş firmalara orijinal parça tedariği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ihracatta da büyüyen firmamız Ferrari, Fiat, Iveco gibi dünya devi markalara hizmet vermektedir.

Supsan, üretim macerasına itici çubuk imalatı ve son olarak da 2014 yılından itibaren turbocharger imalatı ile hız kesmeden devam etmektedir.

 Covid-19’un otomotiv sektörüne etkileri nelerdir?

 Mart ayının ortasından itibaren Avrupa’da etkisini hissettirmeye başlayan Koronavirüs’ün (Covid-19) otomotiv sanayine en büyük etkisi Nisan ayında görülmüştür. Montaj üretim fabrikalarında belirli sürelerle hatta bazı ülkelerde neredeyse tüm ay boyunca üretime ara verilmiştir. Araç satış adetlerine baktığımızda ise örneğin İtalya’da %98’lik bir düşüş yaşanmıştır. Bunların neticesinde otomotiv sektörünün bir ciro kaybı yaşayacağı görülmektedir. Çeşitli derneklerin yaptıkları algı anketlerine göre de bir daralma görülmektedir.

Bununla birlikte Mayıs ayı itibarı ile dünyada işe dönüş başlamaktadır. Montaj fabrikaları üretim faaliyetlerine tekrar başlamaktadır. Öngörümüz Haziran ayı itibarı ile taleplerdeki artışların başlayacağı ve ileriki aylarda da artış trendinin devam edeceği yönündedir.

 Covid-19 nedeniyle Çin tedarikli birçok marka belirli ürün gruplarında tedarik, talep ve maliyet konusunda sorun yaşamakta. Konuyla ilgili alınacak tedbirler ve görüşleriniz nelerdir?

Bu süreçte menşei ne olursa olsun ürün tedariği, talepler ve maliyetler konusunda sektörel sancılar yaşanması kaçınılmaz. Önceliğimiz insan sağlığı olmalı ve salgını atlatıncaya kadar tedbiri elden bırakmamaya odaklanmalıyız. Ancak sonraki adımda sektörümüzün sorunlarına eğilebilir ve çözümler üretebiliriz. Sürecin aynı zamanda daha fazla yerlileşme konularını da beraberinde getireceğini düşünmekteyiz.

 Covid-19 sürecinde müşterilerinize ürün tedariğinde sorun yaşamamak adına aldığınız önlemler nelerdir?

Önceliğimizi sağlık ve insan olarak ele aldık. Müşterilerimizin ürün tedariği konusunda mağduriyet yaşamaması için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Koronavirüs (Kovid-19) Rehberine uygun olarak gerekli tüm tedbirleri aldık.  Üretimimize alınan sağlık tedbirleri ile devam etmekteyiz.

Ofis, dağıtım, depo ve üretim çalışma alanlarınızda Covid-19 süresince aldığınız sağlık önlemlerinden bahseder misiniz?

Türkiye’de ilk pozitif vaka görülmeden önce yurt dışından gelen çalışanlarımızı 14 günlük karantina prosedürü gereği evde kalmaları konusunda bilgilendirdik ve uzaktan çalışacak şekilde yönlendirdik. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ilk vaka açıklaması ile de öncelikle tüm çalışanlarımıza salgının belirtileri ve bu belirtilerin görülmesi halinde izlenecek yolun neler olduğunu hem maillerle hem de afişlerle anlattık. İş nedeni ile yapılacak tüm iç ve dış seyahatleri iptal ettik. Her sabah çalışanlarımızın ofislere ve fabrikaya girmeden önce, sağlık memuru tarafından ateş ölçümünü yaptık. Ofis ve üretim alanlarının, gün içinde belirli periyotlarla dezenfektanlarla temizlenmesini sağladık. Yemek saatini genişleterek çalışanlarımızın küçük gruplar halinde yemekhaneye geçmesini sağladık. Masaları sosyal mesafe kuralına göre düzenledik. Uzaktan çalışabilecek çalışanlarımızı evden çalışma konusunda detaylı olarak bilgilendirilerek ve çalışmalarını kolaylaştıracak imkanlar sağlayarak evden çalışmaya yönlendirdik. 23 – 30 Mart tarihleri arasında üretim dahil tüm çalışanlarımız ile hem koruma amaçlı hem de çalışma alanlarının detaylı dezenfekte edilmesi için bir hafta üretime ara verdik. Şirkette çalışacak olan çalışanlarımıza maske, eldiven, dezenfektan ve siperlikten oluşan kit dağıttık. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Koronavirüs (Kovid-19) rehberini takip ederek Koronavirüs (Kovid-19) Vaka Yönetimi Hareket Planı hazırladık ve uygulamaya aldık.

Covid-19 sonrası otomotiv yedek parça sektörünü gelecekte bekleyen olumlu/olumsuz gelişmeler sizce nelerdir?

 Küresel anlamda ağır sonuçları olan bir salgınla karşı karşıyayız. Elbette yedek parça sektöründe de birtakım sonuçları olacak.  Ancak bugünden pazara ve sektöre ilişkin öngörüde bulunmak çok mümkün değil. Çünkü geçmişte yaşadığımız ekonomik krizlerden farklı yönetilmesi gereken bir kriz deneyimliyoruz. Şu an bu süreci, olası olumlu olumsuz senaryoları ile planlamaktayız. Ancak bizim bakış açımız pozitif yöndedir. Haziran ayından itibaren yedek parça sektöründe olumlu gelişmelerin başlayacağını öngörmekteyiz. Bu yönde de kendimizi hazır tutmaktayız.

Süreç sonrası firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Önceliğimiz küresel bir sorun haline gelen Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında, tüm çalışanlarımızı, bayilerimizi ve müşterilerimizi koruyarak üretime devam etmek olacaktır.  Koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesinde, başlamış olduğumuz sodyumlu supaplar ile ilgili yatırımlarımıza devam edeceğiz. ArGe ve inovasyon çalışmalarımıza devam edeceğimiz bir dönem olacaktır. Özellikle turbocharger ürünümüz ile ilgili montaj oyuncusu olabilmek en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi olacaktır.

Montaj ile ilgili olarak dünyada Türkiye’deki üreticilere yönelik taleplerin artacağını düşünmekteyiz. Yedek parça sektöründe de bayilerimize satışını gerçekleştirdiğimiz tüm referansları bulunur kılarak yolumuza hep beraber devam edeceğiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?                                                                           

Hem sosyal hem de ekonomik anlamda yaşadığımız tüm bu zor günleri yine elbirliği ile yine dayanışma içinde “Beraber Aşacağız”.

Attachment

Yorum Yap

*