Bu süreçte her zamanki gibi ulaşılabilir konumda olduk

 

Dinamik Otomotiv’in Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Topal ile Covid-19 odaklı bir röportaj gerçekleştirdik. Covid-19’un sektöre yansımaları hakkında bilgiler veren Sn. Topal, Dinamik Otomotiv’in bu süreçteki aldığı önlemler, çalışmalar ve hedefler ile ilgili de detaylı bilgiler verdi. Sn. Topal’a teşekkür ederiz.

Covid-19’un otomotiv – otomotiv yedek parça sektörüne etkileri nelerdir?

OSD verilerine göre Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2020 yılı Mart ayı sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre %40 artarak 125 bin adete yakın gerçekleşmişti. Otomotiv satış sonrası sektörü olarak biz de 2020’ye iyi başladık. Mart ortalarında Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüsü pandemi olarak tanımlayıp, sınırlarımız içinde de görüldükten sonra dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de otomotiv satış sonrası sektörü üzerinde olumsuz etkilerini göstermeye başladı. Dinamik olarak tedbirlerimizi alarak Mart ayını fazla etkilenmeden geçirdik. Ancak Nisan ayının pek kolay geçmeyeceği Mart’ın ortalarından belliydi. Önce sağlığımızı sonra da işimizi korumaya odaklandık. Personelimizde ve çalışma şartlarında hiçbir değişime gitmeden müşterilerimiz için her zaman ulaşılabilir konumda olduk. Otomotiv yedek parça sektörümüz için başta hızlı bir ciro kaybı oluştu. Bunun yanı sıra ödemelerin ve masrafların aynen devam etmesi Nisan ayında büyük bir dengesizlik oluşturdu. Bu gibi gelişmeler normal olarak ciddi bir tedirginliğe vesile oldu. Şirketimizin de yönetiminde yer aldığı OSS anketinin sonuçları da bunu desteklemekte.

 

Covid-19 nedeniyle Çin tedarikli birçok marka belirli ürün gruplarında tedarik, talep ve maliyet konusunda sorun yaşamakta. Konuyla ilgili alınacak tedbirler ve görüşleriniz nelerdir?

Yılın başlarında Çin’den gelen haberleri duyuyor ve gelişmeleri takip ediyorduk. Salgın her ne kadar Çin’de başlamış olsa da dünyanın geri kalanında etkisini göstermeye başlarken Çin kontrol altına almıştı hastalığı. Wuhan bölgesel olarak otomotiv tedarikçilerinin yoğun olduğu bir bölge değil. Bizim ciromuzda Çin ürünleri çok önemli bir yer tutmuyor. Bu sebeplerden dolayı biz Çin tedarikli ürün gruplarında; tedarik, talep ve maliyet konusunda ciddi sayılacak sorunlar yaşamıyoruz.

Covid-19 sürecinde müşterilerinize ürün tedariğinde sorun yaşamamak adına aldığınız önlemler nelerdir?

Birincisi stoklarımız çok iyi düzeydeydi. 6 ay önce yatırımını yapıp devreye aldığımız 26 bin m2’lik dağıtım merkezimiz bu dönemde önemli rol oynadı. Tedarikçilerimizin sevkiyatlarında bugüne kadar büyük problem yaşatan olmadı. Tedarik zinciri yönetici ve ürün kategori uzmanı ekibimiz de gerek evden gerekse ofise gelerek stoklarımızı ve gelen talepleri bu süreçte çok iyi takip ettiler. Müşterilerimiz 18 dağıtım merkezimizden 300’den fazla markanın 200 binden fazla ürününe istediklerinde ulaşabildiler.

Ofis, dağıtım, depo ve üretim çalışma alanlarınızda Covid-19 süresince aldığınız sağlık önlemlerinden bahseder misiniz?

Öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tüm önlemleri şirket doktorumuz ve şirketimizin insan kaynakları birimi öncülüğünde bütün birimlerimizin özverili çalışmalarıyla tüm dağıtım merkezlerimiz ve ofislerimizde uyguladık ve sürekliliği sağladık. Tüm şubelerimizde ve bölge dağıtım merkezlerimizde gerekli olan bütün güvenlik, sağlık ve hijyen önlemlerini en üst seviyede aldık. Sağlıklı iş ortamları için evden çalışma dahil, yüksek hassasiyet ile kuralları uyguladık ve takip ettik. Mevcut çalışanlarımızın işe devamının yanında hayat standartları ve sağlığında kaliteyi artırmak amaçlı olarak çalışanlarımızı özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına aldık. Çalışanlarımızın sağlığı, iş güvenliği ve huzurlu iş ortamlarını sağlamak tek odak noktamız, önem ve önceliğimizdir.

Covid-19 sonrası otomotiv yedek parça sektörünü gelecekte bekleyen olumlu/olumsuz gelişmeler sizce nelerdir?

En belirgin gelişme salgının neden olduğu huzursuzluk ve endişenin, tüketim talebinin azalmasına sebep olmasıdır. 45 gündür kapalı işletmeler var ve bunların çoğu yedek parça pazarının müşterisi. Tekrar işe dönüş, kazanç elde edip oto sanayisine ödeme yapmaları zaman alacaktır. Fakat toplu taşımaya getirilen kontroller ve insanların genel sağlık endişelerinin yarattığı kalabalıklardan uzak durma arzusuyla şahsi araç kullanımlarındaki eğilimi daha da güçlendireceği için bu durumun satış sonrası pazara olumlu etki etmesi düşünülebilir. Salgın ile ilgili alınan kontrol tedbirlerinin etkisiyle, yapılan kilometre düşüyor, satış sonrası bakım ve tamir talebini de düşürüyor, bu da satış sonrası pazarda gözle görülür bir daralmaya sebep olacaktır. Ancak yatan araçların da yıpranması buna uygun pazarı hareketlendirecektir. Nisan ayında düşen satışlardan kaynaklı stok devir hızında bozulma işletmelerde ciddi stok yükü oluşturuyor. Ancak biriken talebin aniden başlaması ve satış patlaması oluşturması da beklenebilir. Burada da çarkı yavaşlatan üreticilerin bulunabilirlik için tekrar pazara ürün verebilmeleri sıkıntı olabilir. Durumun karmaşıklığı da dikkate alındığında, bu satış artışının zamanını ve dinamiklerini tam olarak öngörmek oldukça zor.

Süreç sonrası firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Yarın için bugünden hazırlanıyoruz. Buna göre tüm ekibimizle gayret içindeyiz. Her zamanki gibi odak noktamız müşterilerimiz. Bu dönemde de müşterilerimizi yalnız bırakmıyor ve her daim aradıkları ürünü bulabilmeleri için bütün bölge dağıtım merkezlerimizde yok satmamaya büyük özen gösteriyoruz. Bu dönemde daha da önemli olduğunu gördüğümüz teknoloji alanında da yatırımlarımız tüm hızıyla sürüyor. Siparişlerimiz %100 online sistemimizle gerçekleşiyor. Dijital dönüşümü tüm birimlerimizde ve süreçlerimizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bizler bu sürecin geçeceğine canı gönülden inanıyor, ülkemizin potansiyeline de güveniyoruz. Biz; Dinamik ekibimizle tam kadro olarak geleceğe güveniyor ve en iyi şekilde hazırlanıyoruz.

Dinamik Otomotiv Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Topal

Attachment

Yorum Yap

*