YTT Otomotiv ve Özçete İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor

 

            YTT Otomotiv Satış ve Pazarlama Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Tanju Turunç ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. YTT’nin Türkiye pazarındaki konumu ve faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren Sn. Turunç, Özçete Otomotiv ile mevcut süregelen işbirliği hakkında da detaylı bilgiler verdi.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz  hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

             Ben Tanju Turunç.1986 yılı Bursa doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. YTT Otomotiv’de satış ve pazarlama müdürüyüm, ayrıca yönetim kurulu üyesiyim.

 YTT Otomotiv hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

             YTT Otomotiv 2007 senesinde Yılmaz Turunç, Tugay Turunç ve Tanju Turunç ortaklığında kuruldu. Yaklaşık 200 m2 üretim alanında Opel ve Volkswagen araç grubu için üretim yaparak çalışmaya başladık. Bugün 10,000 m2 kapalı alanda Alfa’dan Volvo’ya kadar 7500 den fazla referansla hizmet veren firma konumunudayız. Halen Türkiye’de kauçuk-metal, hortum, plastik  ve poliüretan üretimini aynı çatı altında üreten tek firmayız.Ürün çeşitliliğinde uzmanlaştığımız nokta Avrupa araç grubu olmakla beraber çeşitliliğimizi tüm markalarda geliştirmeye devam ediyoruz. 4 kıtada, 50’den fazla ülkeye ihracat yapan firmamız, 2018 ve 2019 yılında yaptığı yeni yatırımlarla Almanya ve İngiltere’de 2 depo açarak, yayılım politikasını genişletmiştir.

Sloganımız yesterday, today, tomorrow  dün’ü ve bugünü harmanlıyoruz, geleceğe yatırım yapıyoruz.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

            Ürettiğimiz ürün grubu itibari ile Türkiye oldukça rekabetçi bir pazar; fakat firmamız ürettiği ürünler, yaptığı farklılaştırma, niş ürünlere yatırım ve yüksek oranda yapılan kalıp yatırımlarıyla sektörde birçok firmanın önüne geçerek ön plana çıkmıştır ve öncü firma konumuna gelmiştir.

Pazarın rekabetçi koşullarında YTT Otomotiv markasını öne çıkaran özellikler ve gelecek hedefleriniz nelerdir?

Firmamız, Türkiye ve dünyayı yakından takip ederek, pazardaki değişiklikleri iyi analiz etmektedir. Firmamızın genç yapısı sayesinde yeniliklere hızlı adapte olabiliyoruz. Yaptığımız saha ziyaretleri ile son tüketiciyi iyi analiz edip ne istediğini biliyoruz. Kalite firmamız için olmazsa olmazlardan ve sürekli iyileştirmeler yapıp, olanla yetinmiyoruz. Yaptığımız birçok işte ürettiğimiz ürün grubu itibari ile  sektöre öncü olduk, bu bizim için gurur verici. Ayrıca teknolojiye ciddi anlamda yatırım yaparak diğer firmalardan ayrıldığımızı düşünüyorum.

Gelecek planlarımız arasında, ihracatı arttıracak hamleler var, yurtdışındaki yayılma politikasını arttırmak için yeni bir depo daha açmayı planlıyoruz. 2021 Senesi sonuna kadar ürün çeşitliliğimizi %10-12 aralığında arttırmayı hedefliyoruz.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

             Firmamızın kısa vadede planları içerisinde mevcut kapalı m2 alanımızı 20,000 m2 üzerine çıkartmak var. Covid-19 sebebiyle sektörde, Türkiye’de ve ihracat yaptığımız ülkelerde 2-3 ay ciddi daralmalar söz konusu oldu. Fakat bu daralmanın fazla uzun sürmeyeceğini öngörüyoruz. Makine yatırımlarımız ve kalıp yatırımlarımız aynı hızda devam ediyor. YTT markası Türkiye, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupada tercih edilen bir marka durumunda, bunu başta tüm Avrupa ülkeri olmak üzere tüm Dünyada bilinen ve tercih edilen marka haline getirmek uzun vadeli hedeflerimizdendir.

YTT Otomotiv – Özçete Otomotiv İşbirliğinden bahsedermisiniz?

             YTT Otomotiv ve Özçete Otomotiv işbirliği 2013 senesinden itibaren sorunsuz şekilde devam etmektedir. İlk günden itibaren Özçete Otomotiv’in markamıza ve firmamıza gösterdiği ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz.Özçte otomotiv ile işbirliğimizi geliştirecek her türlü oraganizasyonda bugüne kadar beraber olduk, olmayada devam edeceğiz.

Özçete Otomotiv’i farklı tutan özellikler nelerdir?

            Özçete Otomotiv’in son yıllarda yaptığı yatırımlar takdirle karşılanıyor. Bence Özçete’yi farklı kılan, sahaya çok yakın olmaları, olduğu bölgede çok aktif ve bunu tüm Türkiyeye yayıyor olmalarıdır. Ayrıca ürün çeşitliliğine gösterdikleri önem, bunu ispatlıyor. İstanbul’a açılan dağıtım merkezi ve yaptıkları Distrigo yatırımı, orijinal ve aftermarketi tek çatı altında buluşturmuş olmaları ciddi avantajlar sağlayacağı kanaatindeyim.

Sizce Özçete Otomotiv’in güçlü olduğu araç markaları hangileridir?

            Özçete Otomotiv, her ne kadar Peugeot ile anılsa da, son zamanlarda yaptığı yatırımlar artık bir branş değil tüm markaları tek çatı altında buluşturan güçlü bir organizasyon olduğunu göstermektedir. Bizim firmamızın uzmanlaştığı noktanın Avrupa araç grubu olması da bunu örneklendirir. VAG grubuna yatırımlarını ve orijinal Opel parça satışına başlamaları, algıyı kısa zamanda değişitirecektir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

           Özçete Otomotiv ailesine özellikle Ali Özçete’ye şükranlarımı sunuyorum. Yatırımlarının, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca Yedek Parça Dergisi’ne de bu röportaj için teşekkür ederim.

Attachment

Yorum Yap

*