”Kör Noktanın Tehlikeleri”

 

 

 

 

”KNORR-BREMSE TRUCKSERVICES VE BİR INTEL ŞİRKETİ OLAN MOBILEYE®’DAN SONRADAN TAKILABİLİR DÖNÜŞ YARDIMCISI ProFleet Assist+ TRAFİK GÜVENLİĞİNİ ARTIRIR”

  • ProFleet Assist+savunmasız yol kullanıcıları için güvenliği artırır
  • Mobileye’dan Gelişmiş Bilgisayar destekli görüntü işleme algoritmaları araç çevresini değerlendirir
  • Knorr-Bremse’nin “Sıfır Kaza” vizyonuna giden yolda önemli bir kilometre taşı
  • Çok markalı sonradan takılabilir çözüm

Kentsel yollardaki trafik arttıkça, kaza riski de artmaktadır. Özellikle yayalar, bisikletçiler ve motosikletliler ve elektrikli scooter sürücüleri gibi yeni yol kullanıcıları risk altındadır. Fren sistemleri ve diğer demiryolu ve ticari araç sistemleri için küresel pazar lideri olan Knorr-Bremse, Mobileye tarafından desteklenen sonradan takılabilir dönüş yardımı ProFleet Assist+ ile Avrupa’da trafik güvenliğinin geliştirilmesine etkili bir katkı sağlıyor. Entegre destek sistem özellikleri içeren ProFleet Assist+,   Knorr-Bremse TruckServices ve bilgisayarlı görü ve makine öğretisi ileri sürücü destek sistemleri ve otonom sürüş çözümleri, veri analizi, yerelleştirme ve haritalama teknolojileri geliştirme alanlarında küresel bir lider olan Intel şirketi Mobileye’ın ortak sunumudur.

Sonradan takılabilir dönüş yardımı sistemimiz ile tüm yol kullanıcıları için yol güvenliğini artırmayı ve yüksek kaza riski içeren durumları azaltmayı hedefliyoruz. Knorr-Bremse Ticari Araç sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Krinner; “ProFleet Assist+, Mobileye’ın kanıtlanmış teknolojisini Knorr-Bremse’nin büyük OEM ve satış sonrası müşterileri için güvenlik açısından kritik ürünler geliştirmedeki bilgi ve deneyimleriyle birleştiriyor. Filo operatörleri için ProFleet Assist+’in avantajı, sistemi mevcut filolarına yükseltebilmeleri ve bu nedenle teknolojiden yararlanmak için yeni araçlar satın almalarının gerekmemesidir” demiştir.

            ProFleet Assist+, aracın çevresindeki görsel verileri gerçek zamanlı olarak analiz eden kamera tabanlı bir sistemdir. Bu analiz, savunmasız yol kullanıcılarını tespit etmek için tasarlanmış karmaşık bilgisayar görme algoritmalarını kullanır. Yazılım, örneğin, aracın yanında tespit edilen nesnenin bir sonraki kavşağa giden bir bisikletçi olup olmadığını söyleyebilir. Sistemin temel özellikleri, bir dönüş yapmak üzereyken aracın tehlike bölgesini izleyen yandan montajlı kameraları içerir- ‘kör nokta’- böylece sistemin kritik bir durum tespit edildiğinde sürücüyü uyarmasına izin verir. Dönüş asistanından gelen uyarılar, dönüş yaparken sürücünün görüş alanına en uygun şekilde yerleştirilmiş olan kabin içindeki yan ekranda görünür.

Bu ileri teknoloji, potansiyel tehlikeleri gerçek zamanlı olarak tespit etmeye yardımcı olur ve böylece kaza riskini en aza indirir. Dönüş yardımı teknolojisi, sürücülerin kritik trafik koşulları hakkında farkındalıklarını artırmaya ve sürüş tarzlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, ProFleet Assist+, Knorr-Bremse’nin yollarda “Sıfır Kaza” vizyonuna doğru bir başka önemli adımı temsil etmektedir.

Dönüş yardımı ile birlikte ProFleet Assist+, sürücü üzerindeki yükü hafifleten ek beş yardım işlevi sunmaktadır. Bunlar; otoyollarda veya kentsel alanlarda, muhtemel bir çarpışma riski olduğunda sürücüleri önceden uyaran Önden Çarpışma Uyarısı ve araç şeritten istemeden ayrıldığında görsel ve sesli uyarılar sağlayan Şerit Takip Uyarısı vardır. Sistem ayrıca, örneğin hız sınırını aştıklarında sürücüleri uyaran Trafik İşareti Tanıma, ayrıca Yol İzleme ve Uyarma ve Yaya Çarpışma Uyarısı işlevlerini de içerir. Bu son işlev, aracın yolundaki yayaları ve bisikletlileri tespit edebilmesi için optimize edilmiştir ve bunları diğer sabit nesnelerden ayırt edebilir. Sürücü, görsel ve akustik sinyallerle kritik durumlara karşı uyarılır ve duruma gerekli reaksiyonu vermesi için sürücüye yeterli zaman sağlar.

              Wolfgang Krinner, “Yasa koyucular da harekete geçme ihtiyacını kabul ettiler ve gelecekte ticari araçlar için lisans düzenlemelerinin önemli ölçüde sıkılaştırılması için planlar yapmaktalar, bu da  alandaki çalışmalarımız için önemli bir itici güç” diye ekledi ve “ProFleet Assist+ ile Knorr-Bremse ve Mobileye, tüm yol kullanıcıları için güvenli bir ortam yaratmaya yardımcı oluyor” dedi.”

Mobileye Akıllı Mobilite çözümleri bölümünün Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcısı Lior Sethon; “En ciddi trafik kazaları arasında, ağır bir aracın dönüş yaparken kör noktada bisikletliye veya yayaya çarptığı kazalar vardır. Bu tür olaylar, dönüş yardımcılarının kullanımı ile önlenebilir. Knorr-Bremse TruckServices ve Mobileye arasındaki güçlü ortaklık, teknolojilerimizi, bilgi ve deneyimimizi geniş bir pazara sunmamıza, hayat kurtarmamıza ve herkes için yol güvenliğini artırmamıza yardımcı olmamızı sağlıyor,” demiştir.

Yasal Uyarı: Tam ürün açıklaması, sürücü destek fonksiyonları, bu sistemlerin limitleri ve işletim talimatları hakkında ek bilgi  https://www.knorr-bremsecvs.com/de/activeservices/downloadservices/downloaddocumentation 1/downloaddocumentation 1.jsp adresinde Y354943 Kılavuzunda bulunabilir.

Knorr-Bremse (ISIN: DE000KBX1006, Ticker sembolü: KBX), frenleme ve diğer demiryolu ve ticari araç sistemleri için küresel pazar lideridir. Knorr-Bremse’nin ürünleri, dünyanın dört bir yanındaki demiryolu raylarında ve yollarda daha fazla güvenlik ve enerji verimliliğine belirleyici bir katkı sağlamaktadır. 30’dan fazla ülkede 100’den fazla tesiste yaklaşık 29.000 çalışan, dünya çapındaki müşterileri ürün ve hizmetlerle tatmin etmek için yetkinliklerini ve motivasyonlarını kullanmaktadır. 2019 yılında, Knorr-Bremse’nin iki bölümü birlikte 6,9 milyar Euro’luk gelir elde etmiştir (UFRS). 115 yılı aşkın bir süredir şirket, bağlı sistem çözümlerinde sağladığı avantajlarla sektörün mobilite ve ulaşım teknolojilerinde inovasyonu teşvik eden yenilikçisi olmuştur. Knorr-Bremse, kritik küresel megatrendlerden elde edilen karlarla Almanya’nın en başarılı sanayi şirketlerinden biridir: Kentleşme, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve mobilite.

Attachment

Yorum Yap

*